Činžovní dvojdomí

Dnešní bytové domy se staví z institucionálních úvěrů za rychlé peníze, které je po dostavění potřeba obratem vyměnit za jiné peníze, tentokrát z hypotečních úvěrů.  Jak si tak bankovní domy a penzijní fondy navzájem přeposílají anonymní platby, vznikají přitom anonymní domy pro anonymní obyvatele. Co kdyby to ale bylo jinak? Typologie klasických činžovních domů, ze kterých se skládají dnešní nejžádanější městské čtvrti jako třeba pražské Vinohrady, byla postavena na přítomnosti majitele, doteku individuality, ale i pomalé uvážené návratnosti. Tomu odpovídalo měřítko parcely, podlažnost, počet jednotek i provozní náklady. Naše dvojdomí je takovým projektem. Rodina klientů bude v domě bydlet, starat se o nájemníky a provozovat služby s nájmem spojené.
Namísto původní klientské představy o bydlení v nejvyšším patře, což by generovalo jeden obří dům, jsme jim na protáhlé a prudce svažité rohové parcele nabídli alternativu domů dvou. Ty jsme posadili na společnou podnož multifunkčního podzemního podlaží s komunitní prádelnou, tělocvičnou, kancelářemi, dílnou, minipivovarem, wellness a krytými parkovacími stáními. Oba objekty respektují charakteristické výšky okolních říms i hřebenů, stavební čáry, šířky uličních fasád i vzájemné odstupy. Výsledné dvojdomí lépe reaguje na měřítko budov okolní čtvrti, než by kdy mohl jediný bytový dům jakkoliv členitý. Nabízí majitelům kvality bydlení v rodinném domě a současně umožňuje nájemním bytům získat z parcely víc – okna v každé místnosti a byty bez slepých jader, víc teras, víc výhledů do Vltavského údolí, víc komunitní zahrady, víc smysluplného parkování. Cihelný obklad rámuje bydlení majitele, omítka a beton bydlení nájemníků. Spojuje je odlehčené ocelové zábradlí.
Dvojdomí je navrženo pro těžký sálavý systém vytápění a chlazení místností (tzv. aktivace betonového jádra), větrá se jednoduše okny, nežádoucí tepelné zisky (a ztráty) se regulují předokenními žaluziemi a okenicemi. Na splachování a závlahy se používá šedá a dešťová voda, tepelná čerpadla jsou napojena na sérii vertikálních kolektorů (vrtů). / Studie